Gruzija – tā ir brīnišķīgi skaista daba, senu pilsētu valdzinošā arhitektūra, izcili vīni un konjaki. Gruzīnu viesmīlība un unikāli gardais gastronomiskais mantojums – lūk, vēl viens lielisks iemesls, lai labāk iepazītu šo brīnišķīgo gruzīnu kultūru un valsti. Tās tūkstošgadīgā vēsture, daudzu spožu dzejnieku apdziedāta, izpaužas varenos un diženos arhitektūras pieminekļos.
Gruzijas pilsētu skati līdzinās akmenī sastingušu romantisku balāžu ainām. Taču īpaši slaveni ir Gruzijas kūrorti. Maigais klimats, kas raksturīgs Melnās jūras piekrastei. Siltā jūra, kurai vasaras sezonā ūdens sasilst līdz 25-27 °C, gan smilšainās , gan oļu pludmales, tostarp arī ar dziednieciskām (magnētiskām) smiltīm. Subtropu bagātīgā un leknā veģetācija, – lūk, vien īss kūrortu pievilcības uzskaitījums un no tā izrietošs secinājums: atpūta Gruzijā ne ar ko neatpaliek no atpūtas populārajos Vidusjūras kūrortos!
Ceļojumi uz Gruziju atklās visu šīs kalnu valsts diženumu un skaistumu. Jūs dzirdēsiet emociju pilnas leģendas, iepazīsiet vēsturi, kas cieņpilni ienākusi mūsdienu dzīvē, izbaudīsiet pastaigas pa senajām pilsētām un apskatīsiet mūžvecos klosterus, baznīcas, pilis, kā arī malkosiet slavenos Gruzijas vīnus.
Jūs gaida Kahetija un Adžārijas kalni, Batumi un Tbilisi, Mcheta un Gudauri. Iepazīstieties ar dižo gruzīnu vārda meistara daiļradi, atminieties Puškina un Ļermontova darbus, pārliecinieties par izslavēto Gruzijas viesmīlības spēku.
Galvaspilsēta: Tbilisi
Valūta: Lari
Valoda: Gruzīnu
Reliģija: gruzīni – 83,8%, azerbaidžāņi – 6,5%, armēņi – 5,7%, krievi – 1,5%
Klimats: Gruzija atrodas uz mērenās un subtropu joslu robežas, klimatu ietekmē arī kalni, kas sadala valsti rietumu un austrumu daļās. Zemienēs ir relatīvi silts visu gadu, bet kalnainos apgabalos ir ievērojami vēsāks, valsts rietumu daļā klimats ir mitrāks nekā austrumos.
Batumi vecpilsēta – Krāšņa pilsēta, ko mēdz salīdzināt ar Dubaju. Lai arī daļai cilvēku varētu šķiest, ka pilsēta naktī izskatās pārāk krāsaina, pārspīlēta un tā ir pārāk pielāgota tūristu izklaidēm, sacīt, ka Batumi nav iespējams atrast Gruzijai raksturīgu šarmu, nevar. Tikai ir jāprot to meklēt.
Ja vēlies izbaudīt kaut ko, kas nav veidots tūristu iepriecināšanai, dodies uz Batumi vecpilsētu. Tā ir neliela, bet mīlīga. Nedaudz tālāk no centra atrodas arī slēgtais tirgus, kur iespējams iegādāties dažādus gruzīnu labumus – vīnu, garšvielas, čurčellas, tēju un daudz ko citu. Tā apmeklēšana ir īsts piedzīvojums, kā arī iespēja iegādāties labumus, kas ļaus baudīt daļu no Gruzijas arī pēc atgriešanās mājās
Batumi bulvāris – Viens no garākajiem piejūras parkiem pasaulē. Piejūras bulvāra būvniecība sākās jau 1881. gadā, taču tieši pēdējos gados Batumi bulvāra teritorija ir ievērojami pieaugusi un šodien bulvāra garums sasniedz 7 kilometrus.Bulvāri un tā apkārtni rotā daudzas modernistiska stila kolorītas instalācijas, arī skulptūras, kas padara šo zonu īpaši pievilcīgu tūristiem. Tāpat bulvāra teritorijā skatāmas kolonādes, kuras kopš 1934. gada kalpo par savdabīgu pilsētas atpazīstamības vizītkarti. Bulvārī parādījās ērti mūsdienu soliņi, apgaismojums un daudzas skulptūras. Sezonas laikā šeit tiek atvērti mazi restorāni un kafejnīcas, un blakus atrodamas dažādas bērnu atrakcijas. Tūristu pastaiga parasti beidzas ar pulcēšanos vienā no tām.
Batumi botāniskais dārzs – Viens no augu kolekcijām bagātākajiem botāniskajiem dārziem pasaulē ir Batumi botāniskais dārzs, kas dibināts 1912. gadā. Botāniskā dārza floras bagātību 111 ha platībā pārstāv 9 nodaļas (ar sektoriem): Austrumāzijas, Ziemeļamerikas, Jaunzēlandes, Dienvidamerikas, Himalaju, Meksikas, Austrālijas, Vidusjūras, kā arī Aizkaukāza mitro subtropu nodaļa. Botāniskā dārza apmeklējums iespējams gan pastaigas formātā, gan izmantojot elektromobili.
Ali un Nino kustīgā statuja – Skulptūru veidojusi slavenā gruzīnu māksliniece un tēlniece Tamāra Kvesitadze. Piemineklis ieguvis slavenā azerbaidžāņu rakstnieka Kurbana Saida romāna “Ali un Nino” nosaukumu. Romāns “Ali un Nino” stāsta par Azerbaidžānas musulmaņa Ali Širvašira un gruzīna Kristiana Nino Kipiani traģisko mīlas stāstu. Grāmatā rakstītie notikumi risinājušies Pirmā pasaules kara laikā Kaukāzā. Šī 8 metrus garā statuja tika izveidota 2010. gadā un ir mīlestības simbols, neskatoties uz tautību vai ticību.
Batumi delfinārijs – Atrodas 6. maija parka teritorijā. Izklaides centrs ir iespaidīgs pēc sava lieluma. Delfinārijs tika atvērts pagājušā gadsimta 70. gadu vidū, bet vēlāk tika modernizēts. Viņš kļuva par pirmo delfināriju PSRS laikā, un tagad viņš ir slavenākais delfinārijs Gruzijā. Tās teritorijā ir trīs baseini, kas ļauj jums saplūkot dažādas izrādes, kur piedalās ne tikai delfīni, bet arī roņi. Skatītāju sēdvietas izgatavotas amfiteātra stilā.
Jāteic, ka 6. maija parks ir viens no vecākajiem Gruzijas parkiem, tā būvniecība arī sākās 1881. gadā. Tāpat parka teritorijā iespējams aplūkot jūras akvāriju, zoodārzu un atrakcijas bērniem. Un vēl iespējams izbraukt ar laivu pa ezeru.
Batumi arheoloģiskais muzejs – Tas pastāv kopš 1994. gada. Līdzekļi veido vairāk nekā 22 tūkstošus krātuvju. Eksponāti – arheoloģiskie atradumi, kas atklāti Adžārijas teritorijā. Tā kā šeit dažādos laikos dzīvoja dažādu tautu un kultūru pārstāvji, kolekcija izrādījās daudzveidīga un neatšķiras no citām. 2007. gadā tika atvērta ekspozīcija, kurā redzami rotu mākslas paraugi. Muzejā ir restaurācijas nodaļa.
Dejojošās strūklakas – Strūklaka, kas atrodas Batumi bulvārī. To naktī izgaismo krāsainas spuldzītes, ko pavada skaista, salda mūzika un trīsdimensiju lāzeršovs, tas kopā rada “dejojoša ūdens” ilūziju.
Programma sākas 21:00 un ilgst līdz pat 2:00.
ABC tornis – Alberto Domingo Cabo, arhitekts no Spānijas, bija atbildīgs par šī orientiera izveidošanu 2012. gadā. Tornis atrodas “Brīnumu parkā”.Projekts tika iecerēts kā atsauce uz DNS molekulas izskatu. Tā nukleotīdi ir gruzīnu alfabēta burti. Metāla konstrukcija ir 130 m augsta. Augšpusē atrodas observatorija, restorāns un TV studija.
Čača tornis – Tornis tika uzcelts 2012. gadā. Tās augstums ir aptuveni 25 metri. Faktiski šī struktūra ir strūklaka, ko ieskauj baseini. Reizi nedēļā 15 minūtes šeit ikviens var palutināt sevi ar čaču (viens no gruzīnu tradicionālajiem alkoholiskajiem dzērieniem).
Vagoniņš Argo – Garākais trošu vagoniņš Gruzijā tika atvērts 2013. gadā. Garums ir 2600 metri, un augstums ir līdz 250 metriem. Šis ir viens no labākajiem veidiem kā iepazīt Batumi pilsētu no neparasta rakursa. Augšā pilsētas viesi atradīs ne tikai aprīkotu skatu laukumu, bet arī biežas izrādes. Pērkot biļeti, brauciens uzreiz tiek apmaksāts abos virzienos.
Svētās Trīsvienības katedrāle Sameba kalnā – Lai nokļūtu no pilsētas centra līdz templim, nepieciešams apmēram pusstunda. Tā tika uzcelta deviņpadsmitā gadsimta vidū. Tomēr sākotnējā ēka tika iznīcināta ugunsgrēkā. Šī katedrāle no jauna tika uzcelta vēlāk, un pēdējā rekonstrukcija notika 21. gadsimtā. Atrašanās vietas īpatnība padara teritoriju miglainu mākoņainā laikā. Pārējā laikā no šejienes paveras skaists panorāmas skats uz Batumi pilsētu.
Gonio-Apsarosas cietoksnis – Atrodas 15 km attālumā no pilsētas. Viens no vecākajiem Gruzijā: minēts 1. gadsimtā un sākotnēji kalpojis kā romiešu priekšpostenis. Laikam ejot šis cietoksnis ir labi saglabājies. Cietokšņa teritorijā ir apglabāts Metjū, kurš pēc Jūdas Kristus nodevības ieņēma vietu apustuļu vidū.
Makhuntseti ūdenskritums un karalienes Tamāras tilts – Apmēram stundas brauciena attālumā no pilsētas ir unikālas Adžārijas dabas sala. Ūdenskritums sasniedz 20 metru augstumu. Tas piepilda Adjaristskali upi ar tīru kalnu ūdeni. Karalienes Tamāras arkveida tilts ir ļoti tuvu. Tas ir izgatavots no akmens un organiski iekļaujas vietējā ainavā. Ceļā uz šīm divām apskates vietām ir vērts piestāt pie slavenās vīna mājas, kas nosaukta upes vārdā
Mtrala nacionālais parks – Atrodas aptuveni 30 km attālumā no Batumi. Mtirala nacionālais parks ir aizsargājama teritorija Adžārijas reģionā, Gruzijas rietumos. Tā aptver aptuveni 15 698 hektārus Kobuleti, Khelvachauri un Keda pašvaldībās Mazkaukāza rietumos, un tā atrodas starp Melno jūru un Adžārijas kalniem. Tā robežojas arī ar Kintrišu aizsargājamām teritorijām.
Ūdenskritumi, straujas kalnu upes, kalnu ainavas – viss atrodas šajā nacionālajā parkā. Ekstrēmāku izklaižu cienītāji var doties pāŗgājienā pa trošu ceļu. Mtirala vārda skaidrojums ir “raudāšana”, tas tamdēļ, ka šeit ir liels mitrums un nokrišņu daudzums, kas veido arī unikālo augu, dzīvnieku daudzveidību.
Machakhela nacionālais parks – Machakaletas ir viena no reģiona unikālākajām ekosistēmām un atrodas tikai 30 km attālumā no Batumi. Teritorija ir kalnaina ar bieizem, seniem mežiem. Papildus tam, šeit esošajiem ciematiem, ir aizraujoša vēsture, kas atspoguļojas iedzīvotāju folklorā un amatniecībā. Līdztekus pārgājieniem, ūdenskritumu vērošanai un peldēšānai, Machakhaletā ir cietoksnis, ieroču kalēju darbnīcas, etnogrāfijas muzejs, seni akmens arkveida tilti, kā arī interesanta arhitektūra.
BATUMI – tiek uzskatīts par galveno Gruzijas piejūras kūrortu – tā ir moderna pilsēta ar labi attīstītu infrastruktūru, skaistu pīejūras promenādi (bulvāri), tūrisma apskates vietām, kafejnīcām un restorāniem, kas piedāvā adžāru un gruzīnu tradicionālo virtuvju ēdienus. Kūrortpilsētā pieejama plaša viesnīcu numuru, visu kategoriju apartamentu izvēle un, protams, ne viena vien pludmale. Pilsētas veidolā izpaužas senākas apbūves (vecpilsētas) mājīgums apvienojumā ar drosmīgu mūsdienu arhitektūru, kuria raksturīgas interesantas formas, eksterjeri un iespaidīgi debesskrāpji.
KOBULETI – šis lieliskais Adžārijas Melnās jūras piekrastes kūrorts ir tūristu iecienīts un iemīļots jau vairāk nekā 100 gadus (no 1911. gada). Katru gadu kūrortā ierodas tūkstošiem tūristu no Gruzijas un citām valstīm. Kobuleti ir ideāli apstākļi jaukai pludmales atpūtai: maigi silts klimats – bez tveices; jūra, kuras ūdens piekrastē labi sasilst; tīras oļu pludmales. Tāpat kūrorts iemantojis atpazīstamību ar savām lieliskajām dabas ainavām, kurās nozīmīgas fona lomas spēlē priedes, eikalipti, cipreses. Netālu no kūrortpilsētas atrodas divi aizsargājami dabas rezervāti – Kintriši un Tikeri. No 2010. gada Kobuleti kūrortpilsētai ir piešķirts brīvās ekonomiskās zonas statuss – tā rezultātā pilsētas infrastruktūra ir piedzīvojusi ļoti strauju attīstību.
GONIO – šis pārsteidzoši pievilcīgais Adžārijas Melnās jūras piekrastes kūrorts atrodas teju blakus Batumi pilsētai. To rotā romiešu perioda laiku cietoksnis, bet kūrortā rimtais dzīves plūdums, tuvie kalni un spirdzinošais jūras gaiss piesaista ceļotājus, kuru vērtību skalā svarīga vieta ierādīta klusumam un izzinošām pastaigām. Gonio pludmale – lielu oļu pildīta, uz šo pludmali no Batumi pilsētas iespējams nokļūt 15 – 20 minūtēs.
KVARIATĪ – šajā gleznainajā kūrortā, Gruzijas Melnās jūras piekrastē, atrodas viena no populārākajām Adžārijas pludmalēm. Kūrortā, kas izstiepjas gar jūras piekrasti, tūristi gaida arī restorāni un kafejnīcas, modernas viesnīcas un Gruzijā vienīgais daivinga centrs. Dzidrais jūras ūdens, dažādie dziļumi un interesantā zemūdens pasaule vilina uz Kvariati daudzus daivinga cienītājus.
ČAKVI – ir zaļās dabas bagātīgi ieskauts kluss ciems, vien 10 km attālumā no Batumi. Tīrās pludmales un skaistā daba patiks mierīgas atpūtas cienītājiem. Kūrorta nosaukums ir saistīts ar tēju, jo tieši šeit savulaik tika izveidotas valstī pirmās tējas plantācijas. Netālu no Čakvi atrodas Mtiralas nacionālais parks, un tāpēc kūrorta apkārtnē iespējams vērot kā notiek putnu migrācija.
UREKI – ir dabas resursu ūdensdziedniecības kūrorts Melnās jūras piekrastē. Populāra vieta ģimenes atpūtai un veselības rehabilitācijai.
Ureki iemantojis slavu pateicoties arī magnētisko smilšu pludmalei. Magnētiskās smiltis ir unikāls dabas resurss ar spēcīgām dziednieciskajām īpašībām, un tās plaši izmanto vairāku slimību ārstēšanā.
MAHINDŽAURI – kūrortciems, kas atrodas 6 km uz ziemeļiem no Batumi. Šis kūrorts ir slavens ar savām sērūdeņražu vannām un tīro, veselīgo (ārstnieciski!) spirdzinošo gaisu. Atpūta Mahindžauri kūrortā palīdzēs palīdzēs uzlabot sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī ārstēs nervu sistēmas un elpošanas sistēmas saslimšanu gadījumos. Kūrorta labā infrastruktūra, Batumi pilsētas tuvums, plašā oļu pludmale ar lēzenu ieeju jūrā, kā arī iespēja pievērsties ūdens sporta veidiem vai izbraukt jūrā ar katamarānu, ir padarījis šo kūrortu par lielisku un tūristu iecienītu atpūtas vietu. Tikai trīs kilometru attālumā no Mahindžauri atrodas Batumi Botāniskais dārzs – brīnišķīga vieta, kur gūt jaunus iespaidus un baudīt relaksējošas pastaigas. Teju blakus Batumi botāniskajam dārzam ir vēl viena lieliska pludmale.
TSIKHISDZIRI – Melnās jūras kūrorts, kas atrodas 17 km uz ziemeļiem no Batumi. Klimats šeit ir unikāls: maigs ziemā, bet vasarā salīdzinājumā ar Batumi – vēsāks. Atpūtai Tsikhisdziri kūrortā iepriecēs ne tikai pludmales atpūtas cienītājus, bet arī daivinga fanus. Un vēl – Tsikhisdziri kūrorts ir iecienīts arī kā veselības uzlabošanas centrs, jo vietējais klimats labvēlīgi ietekmē cilvēkus ar nervu sistēmas, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī elpošanas ceļu slimībām. Pludmale šeit ir oļu, visai savrupa. Netālu atrodas Bizantijas valdīšanas periodā celtā Petras cietokšņa drupas.
Lidojuma ilgums: 3.3h
Laika starpība – +2 std
Atpūtas ilgums no 5 līdz 22 naktīm
Ceļojumi pieejai no jūnija līdz septembrim
Vīza – nav nepieciešama
Ceļojuma cenas sākot no 434 Eur, 1 personai divvietīgā numurā.
Gan Tbilisi, gan arī citās Gruzijas baznīcās vīriešus šortos un sievietes bez galvassegām neielaiž. Atsevišķās baznīcās pie ieejas ir atrodami lakatiņi, ko būtu vēlams apsiet ap galvu, jo jāciena vietējās tradīcijas.
Visu baznīcu apskates ir bez maksas.
* Cenas ir atbilstošas izvēlētajai naktsmītnei ar konkrētu ēdināšanas veidu un numura tipu. Piedāvājuma cena var būt mainīga līdz tiek veikta rezervācija.
* Ierodoties viesnīcās, būs iespēja apskatīt un rezervēt tūroperatora piedāvātās ekskursijas par papildus samaksu.
Pievienotās bildes ir no tūroperatora Teztour mājaslapas.
.
Vēsture: Mūsdienu teritorija ir bijusi pastāvīgi apdzīvota kopš agrīnā akmens laikmeta. Senajos laikos Gruzijas teritorijā atradās divas valstis, viena no tām – Kolhīda (kolhu valsts). Šī valsts sengrieķu mitoloģijā tika uzskatīta par leģendārās zelta aunādas atrašanās vietu. Mūsu ēras sākumā reģions nonāca Romas impērijas ietekmē.
4. gs. reģiona valstiņas bija starp pirmajām pasaulē, kas pieņēma Kristietību kā oficiālo reliģiju. 7. gs. reģionu iekaroja arābi, taču jau 9. gs. mūsdienu Gruzijas un Abhāzijas teritorijā izveidojās vairākas valstis, kuras 1008. gadā apvieno Gruzijas Karalistē, kas pastāvēja līdz 1490. gadam, kad tā sašķēlās vairākās mazākās karalistēs: Kartlijā, Kahetijā un Imeretijā, kuras cīnījās savā starpā par dominanti reģionā.
Gruzija piedzīvoja vairākus uzplaukuma un panīkuma periodus, savu lielāko uzplaukumu piedzīvojot 11. – 13. gadsimtos. Reģionu mēģināja pakļaut osmaņi un persieši.
Krievijas Impērija no 1801. līdz 1866. gadam anektēja Austrumgruziju. Kartlijas un Kahetijas cars Iraklijs II ar t.s. Georgijevskas traktātu jau 1783. gadā atzina sevi par Krievijas impērijas vasali, noslēdzot ūniju. Tas netraucēja Aleksandram I 1801. gada 12. septembrī pārkāpt līgumu un likvidēt šo Kartlijas-Kahetijas caristi. Imeretijas caristi un mūsdienu Abhāziju Krievijas impērija iekaroja 1810. gadā, bet 1864. gadā to likvidēja kā politisku subjektu.
1918. gadā pēc 1. Pasaules kara un revolūcijas Krievijā izveidojās neatkarīga Gruzijas Demokrātiskā Republika, tomēr tā pastāvēja tikai dažus gadus – 1921. gadā valstī iebruka Padomju Krievijas karaspēks un 1922. gadā, kopā ar Armēniju un Azerbaidžānu, Gruzija tika iekļauta Padomju Savienībā, izveidojot Aizkaukāza PFSR. Neatkarību no Padomju Savienības Gruzija atguva 1991. gadā.
Pēc pilsoņu kara un dramatiskas ekonomiskās krīzes, 1990. gadu beigās situācija valstī daudzmaz stabilizējās. 2003. gadā valstī notika miermīlīga revolūcija, kuras rezultātā pie varas nāca jauna uz rietumiem orientēta reformatoru valdība, kas tiecās pievienoties NATO. Piedalās GUAM starpvalstu savienībā, kā arī Austrumu partnerības programmā ar Eiropas Savienības valstīm.
Vēsture: Mūsdienu teritorija ir bijusi pastāvīgi apdzīvota kopš agrīnā akmens laikmeta. Senajos laikos Gruzijas teritorijā atradās divas valstis, viena no tām – Kolhīda (kolhu valsts). Šī valsts sengrieķu mitoloģijā tika uzskatīta par leģendārās zelta aunādas atrašanās vietu. Mūsu ēras sākumā reģions nonāca Romas impērijas ietekmē.
4. gs. reģiona valstiņas bija starp pirmajām pasaulē, kas pieņēma Kristietību kā oficiālo reliģiju. 7. gs. reģionu iekaroja arābi, taču jau 9. gs. mūsdienu Gruzijas un Abhāzijas teritorijā izveidojās vairākas valstis, kuras 1008. gadā apvieno Gruzijas Karalistē, kas pastāvēja līdz 1490. gadam, kad tā sašķēlās vairākās mazākās karalistēs: Kartlijā, Kahetijā un Imeretijā, kuras cīnījās savā starpā par dominanti reģionā.
Gruzija piedzīvoja vairākus uzplaukuma un panīkuma periodus, savu lielāko uzplaukumu piedzīvojot 11. – 13. gadsimtos. Reģionu mēģināja pakļaut osmaņi un persieši.
Krievijas Impērija no 1801. līdz 1866. gadam anektēja Austrumgruziju. Kartlijas un Kahetijas cars Iraklijs II ar t.s. Georgijevskas traktātu jau 1783. gadā atzina sevi par Krievijas impērijas vasali, noslēdzot ūniju. Tas netraucēja Aleksandram I 1801. gada 12. septembrī pārkāpt līgumu un likvidēt šo Kartlijas-Kahetijas caristi. Imeretijas caristi un mūsdienu Abhāziju Krievijas impērija iekaroja 1810. gadā, bet 1864. gadā to likvidēja kā politisku subjektu.
1918. gadā pēc 1. Pasaules kara un revolūcijas Krievijā izveidojās neatkarīga Gruzijas Demokrātiskā Republika, tomēr tā pastāvēja tikai dažus gadus – 1921. gadā valstī iebruka Padomju Krievijas karaspēks un 1922. gadā, kopā ar Armēniju un Azerbaidžānu, Gruzija tika iekļauta Padomju Savienībā, izveidojot Aizkaukāza PFSR. Neatkarību no Padomju Savienības Gruzija atguva 1991. gadā.
Pēc pilsoņu kara un dramatiskas ekonomiskās krīzes, 1990. gadu beigās situācija valstī daudzmaz stabilizējās. 2003. gadā valstī notika miermīlīga revolūcija, kuras rezultātā pie varas nāca jauna uz rietumiem orientēta reformatoru valdība, kas tiecās pievienoties NATO. Piedalās GUAM starpvalstu savienībā, kā arī Austrumu partnerības programmā ar Eiropas Savienības valstīm.
Pievienotās bildes ir no tūroperatora Teztour mājaslapas.
Kur nakšņot?