Madeira atrodas tālu no kontinentu krastiem, it kā iznirusi no Atlantijas okeāna dzelmes. Tūristi to bieži dēvē par paradīzi. Madeiras daba patiesi ir brīnumaina, subtropu klimats un bagātīgā flora, kas zaļo visu gadu, rada unikālas ainavas un vilina tūristus. Lielākā no Madeiras arhipelāga salām atrodas 1000 km dienvidrietumos no Portugāles un 520 km no Āfrikas. Tās garums ir 57 km un platums 23 km. Arhipelāgā ietilpst arī blakus esošās salas Porto Santo un Desertas.
Divas trešdaļas salas ir dabas rezervāts. Apmēram 22 tūkstošos hektāru aug lauru koku meži (portugāļu valodā Laurisilva). Tie izskatās nemainīgi un miljoniem gadu veci. Mežos savu mājvietu raduši dažādu sugu augi, dzīvnieki un putni, tai skaitā, Madeiras balodis. Kopš 1999. gada lauru koku meži atrodas pasaules mantojuma sarakstā UNESCO.
Salas siltais klimats ļauj aktīvi atpūsties svaigā gaisā visu gadu: pastaigāties pa aizaugušajiem apūdeņošanas kanāliem „levadām”, apskatīt muzejus un arhitektūru lielākajā pilsētā Funšalā, brīvi ceļot un atklāt sev salas noslēpumus. Var baudīt atpūtu pie okeāna vai braukt ar kuģi pa okeānu. Madeirā ir lielisks piedāvājums niršanai, sērfingam, paraplanēšanas sportam, kā arī iespējams vērot vaļus un peldēt ar delfīniem.
Madeira ir vulkāniskas izcelsmes sala, tāpēc šeit nav dabīgas smilšu pludmales. Madeiras krasti ir stāvi un klinšaini un pret kraujām iespaidīgi sitas Atlantijas okeāna viļņi. Klintīs atrodas piekrastes ciemati un kūrorti. Augstākā Madeiras virsotne Pico Ruivo atrodas 1862 metrus virs jūras līmeņa. Madeira un blakus esošā sala Porto Santo ir autonoms Portugāles reģions ar savu galvaspilsētu, karogu, ģerboni un parlamentu. Madeira ir ļoti droša sala, noziedzības līmenis ir ļoti zems. Sala gūst ienākumus no lauksaimniecības, vīna ražošanas un tūrisma. Pirmie tūristi ieradās Madeirā jau 1850. gadā. Turīgie Eiropas iedzīvotāji siltajā Madeirā pavadīja bargās ziemas. Iepriekšējā gadsimtā Madeira kļuvusi iecienīts ceļojuma galamērķis, īpaši daudzi tūristi ierodas no Eiropas, visvairāk no Portugāles, Vācijas un Lielbritānijas. Vietējais tirgus ir labi sagatavojies klientu uzņemšanai, un tiek piedāvātas greznas viesnīcas un dažādi tūrisma kompleksi, atvērti niršanas klubi. Restorānos tiek gatavoti ēdieni no svaigām okeāna zivīm. Lielākās pilsētas, īpaši Funšala, piedāvā nakts izklaides. Vairāk nekā 10 pludmalēm piešķirts Zilais karogs un katrā kūrortā izveidoti baseini ar okeāna ūdeni.
Vietējie iedzīvotāji ir ticīgi, par ko liecina baznīcu lielais skaits un biežie reliģiozie svētki. Otra reliģija ir futbols. Viens no pasaules labākajiem futbolistiem Kristiano Ronaldo ir dzimis Madeirā. Vietējiem iedzīvotājiem ļoti patīk svinēt. Neatkarīgi no gadalaika, visticamāk, ka salā tiks svinēti reliģiozi svētki, rīkots kāds iedzīvotājiem svarīgs festivāls vai tirgus. Jaunais gads Madeirā tiek sagaidīts ar lielāko svētku uguņošanas festivālu, kura laikā debesis izgaismojas dažādās spožās gaismās, krāsās un formās.
Galvaspilsēta: Funchal ir Madeiras galvaspilsēta.
Valūta: eiro.
Valoda: portugāļu.
Klimats: Madeiru dēvē par mūžīgā pavasara salu, jo pavasarīgs laiks šeit ir visu gadu. Vasarā vidējā gaisa temperatūra sasniedz +23 grādus, bet ziemas dienās tā reti ir zemāka par +16 grādiem. Madeirā dienas nemēdz būt pārāk aukstas vai pārāk karstas. Golfa straume pat aukstajā sezonā sasilda ūdeni līdz +18 grādiem, bet septembrī ūdens sasilst vidēji pat līdz +24 grādiem. Lietainas dienas gadās vēlu rudenī un ziemā, bet vasarā ļoti reti. Salas rietumos novērots vēsāks un mitrāks klimats, bet Madeiras dienvidos laiks ir silts un sauss, un šeit atrodas lielākā daļa kūrortu. Klimats ir labvēlīgs augu valstij un nodrošina bagātīgu augļu un dārzeņu ražu. Salā audzē banānus, pasifloras augli jeb marakuju, papaiju, mango, interesantus banānu un ananāsu, kā arī banānu un pasifloras augļa hibrīdus. Salā aug daudzas puķes, un Madeiras simbols ir strelīcija, dažreiz saukta arī par paradīzes putnu. Krāsaini eksotiski ziedi, zils okeāns, gleznaini kalni un dažādi zaļās krāsas toņi – tās ir Madeiras burvīgās ainavas.
Atpūtas ilgums: 7 vai 14 naktis.
Ceļojumi pieejami oktobrī un novembrī.
Cena vienai personai ir sākot no 575.00 Eiro, ceļojot divatā.
Cenas ir atbilstoša izvēlētajai naktsmītnei ar konkrētu ēdināšanas veidu un numura tipu. Piedāvājuma cena var būt mainīga līdz tiek veikta rezervācija.
Cenā iekļauts:
Lidojums Rīga – Madeira- Rīga
Nodokļi un nodevas;
Katram rokas bagāža 5 kg un nododamā bagāža līdz 20 kg;
Transfērs lidosta – viesnīca- lidosta;
Gids, kas sagaida lidostā, pavada un informē;
Dzīvošana izvēlētāja naktsmītnē ar atbilstošo ēdināšanas veidu un numura tipu.
Ierodoties Madeiras lidostā, Jūs sagaidīs gids un tālāk ar transfēru nonāksiet izvēlētajā viesnīcā!
Pievienotā bilde ir no tūroperatora Novatours mājaslapas.
Ko apskatīt?
Funšala (Funshal)
Funšala ir lielākā Madeiras pilsēta un Portugāles autonomā reģiona galvaspilsēta ar iespaidīgu vēsturi. Funšalā atrodas daudzi vēsturiskā mantojuma objekti: katedrāle, pilsētas teātris, XVIII celtas ēkas, ielas klātas ar melno bazaltu un balto marmoru. Funšalā atrodas neskaitāmi veikali, kuros var atrast oriģinālus un tradicionālus priekšmetus, kā arī tirgus ar svaigiem augļiem un zivīm. Pilsētā dzīvo vairāk nekā 110 tūkstoši cilvēku, gandrīz puse salas iedzīvotāju. Galvaspilsētā atrodas osta, kuru kruīza kuģi izmanto atpūtai ceļojumā pa Atlantijas okeānu.
Funšala ir mūsdienīga un daudznacionāla pilsēta, kurā atrodas lieliski restorāni un labākās viesnīcas. Salas klimats ļauj izbaidīt krāšņos pilsētas apstādījumus un dārzus. Atpūšoties salas rietumos vai austrumos, ieteicama vienas dienas dienas ekskursija Funšalas apskatei.
Madeiras galvaspilsēta atrodas kalna nogāzē pie okeāna, un fotogrāfijas cienītājiem šeit paveras burvīgas ainavas pilsētas, dabas un okeāna kontrastos. Kalna Monte virsotnē atrodas galvenā pilsētas baznīca ar stāvām kāpnēm, kā arī botāniskais dārzs ar dažādiem augiem un eksotiskiem papagaiļiem. Monte kalnā var pacelties ar mūsdienīgu pacēlāju, bet lejup laisties pītajās kamanās – toboggan. Vietējie stūrmaņi salmu cepurēs (correiros) stumj kamanas ar viesiem pa Madeiras ielām jau 20 gadus.
Funšalas tirgus
Funšalas tirgus Mercado dos Lavradores piedāvā Madeiras dabas un okeāna bagātības, tāpēc to ir ieteicams apmeklēt. Tirgū ir trīs tirdzniecības zonas: ziedu tirgus, augļu un dārzeņu tirgus un zivju nodaļa. Zivju tirgus pārsteidz ar savu dažādību, bet jābūt gatavam svaigu zivju smaržai un turp doties agri no rīta, jo zivis pārdod tikai dažas stundas. Zivju tirgū var ieraudzīt milzu tunci un Atlantijas okeāna dzīļu zobenzivi. Zobenzivs izskats ir biedējošs, tomēr to izmanto iecienīta ēdiena „espada” pagatavošanā. Zobenzivs ir iekļauta gandrīz visu kafejnīcu un restorānu ēdienkartēs, un to pasniedz ar banāniem. Augļu un dārzeņu tirgotājiem grūti atteikt, jo viņi mēdz pievilināt klientus ar bezmaksas našķiem, bet vēlāk uzmācīgi pierunā klientu iegādāties preci. Jābūt vērīgiem, jo pārdevējs var nekaunīgi izdomāt cenu, kas neatbilst preces vērtībai, tāpēc pirms kaut ko iegādājieties, pārliecinieties, cik tas maksā!
Madeiras tirgū pārdod vietējos augļus un dārzeņus, bet ziedu tirgus, iespējams, pārsteigs ar neredzētām puķēm. Tirgus ir atvērts katru dienu, darba dienās plkst. 8.00-19.00, brīvdienās plkst. 8.00-14.00.
Cabo Girao
Madeiras salā atrodas vieta, kur aizraujas elpa. Dažus kilometrus uz rietumiem no Funšalas 589 metrus virs jūras līmeņa ierīkots skatupunkts ar stikla grīdu. Tas ir liels pārbaudījums tūristiem, kas baidās no augstuma, jo zem kājām paveras dramatiski skaists skats uz Atlantijas okeāna apskalotajām klintīm. Skaidrā dienā tālumā redzama Funšalas pilsētas panorāma un zilā okeāna plašumi.
No galvaspilsētas uz skatupunktu kursē sabiedriskais transports: līdz Camara de Lobos ar autobusu, tālāk ar mikroautobusu vai vilcieniņu. Ceļojums vienā virzienā ilgst apmēram pusotru stundu. Brīvo laiku var jauki pavadīt omulīgajā zvejnieku ciematā Camara de Lobos ciematā, kas atrodas uz klintīm. Tur atrodas dažas kafejnīcas un veikali.
Porto Santo
Porto Santo sala atrodas blakus Madeirai, bet ir ļoti atšķirīga. Šī sala atrodas Madeiras arhipelāgā un var lepoties ar deviņus kilometrus garu zeltainu smilšu pludmali. Porto Santo ir lieliska pārmaiņa pēc klinšainās Madeiras. Vietējie iedzīvotāji joko, ka sala ir liela pludmale. Neskatoties uz to, ka sala ir neliela, šeit atrodas vairākas viesnīcas, villas un daudzi restorāni, un ir vērts uzturēties vairākas dienas pēc 2,5 stundas garā pārbrauciena ar prāmi. Salā tiek piedāvātas dažādas aktivitātes – golfs, izjādes, niršana un makšķerēšana. Pārgājienu cienītājiem ieteicams trīs līdz četru stundu laikā apstaigāt nelielo salu. Nesen ir uzcelta lidosta Porto Santo un turp lido reisi no Funšalas.
Levadas
Madeirā par „levadām” dēvē apūdeņošanas kanālus, kas 57 km garajā salā izbūvēti 2500 km garā kanālu tīklā. Apūdeņošanas kanālu galvenā funkcija ir nogādāt ūdeni no ūdens rezervuāriem un mitrām vietām uz salas ziemeļu daļu, kur saulē tas iztvaiko. Kanālu ūdens dzirda banānu plantācijas, vīnogulājus, augļu un dārzeņu dārzus, kā arī piegādā ūdeni salas HES (hidroelektrostacijām). Lai iepazītu senatnīgo mežu un salas dabas bagātību, ieteicams doties pārgājienā pa šaurajām takām gar kanāliem. Pastaigas pa „levadu” takām ļauj iepazīt salas nomaļās vietas, kur nevar nokļūt ar sabiedrisko transportu vai motociklu. Gidi piedāvā vairāk nekā 20 dažādus pārgājienu maršrutus: no pastaigām ģimenēm ar bērniem dažu kilometru garumā līdz sarežģītiem 15 km gariem dienas pārgājieniem ar kāpumu 2000 m augstumā pieredzējušiem tūristiem.
Kūrorti
Funšala (Funshal)
Galvaspilsēta piedāvā tūristiem ne tikai iepazīt vēsturisko mantojumu, bet arī baudīt plašu ūdens izklaidi, piemēram, niršanu okeāna piekrastes dzidrajā ūdenī, sērfošanu Atlantijas okeāna viļņos vai ekstremālo nobraucienu pa kalnu upēm. Ekskursijas piedāvā veselu dienu vai pusi dienas pavadīt okeānā un vērot delfīnus un vaļus. Redzamība zem ūdens ir 3-8 m, bet dažkārt labvēlīgos dabas apstākļos pat līdz 30 m. Tūristiem tiek piedāvāta aktīva atpūta uz sauszemes, piemēram, golfa spēle, pastaigas pa „levadu” takām vai izbraucieni ar kvadraciklu. Bez Funšalas populārākās pludmales Praia Formosa, galvaspilsētā vēl ir pieci pludmales kompleksi, kuros ir slēgtie vai atklātie baseini peldēšanai, bērnu baseini, ūdens atrakcijas, vieta atpūtai saulē u.c. Vakaros lielpilsētā Funšalā atveras daudzi bāri un nakts klubi. Nakts uzdzīve īpaši aktīva ir no ceturtdienas līdz sestdienai pēc pusnakts. Pilsētā uzturas daudzie kruīza kuģu pasažieri, tāpēc kafejnīcas un restorāni ir pastāvīgi pilni ar klientiem. Neskatoties uz Funšalas aktīvo un skaļo nakts dzīvi, kūrorts ir drošs un viesmīlīgs.
Santa Krusa
Santa Krusa ir neliels kūrorts salas austrumos netālu no galvenās lidostas, lieliski piemērots klusai atpūtai un ūdens prieku baudīšanai. Pilsēta ir viena no lielākajām Madeirā, tomēr tā ir daudz klusāka un mierīgāka nekā Funšala, tajā atrodas vairāki parki, omulīgas vecpilsētas ielas ar kafejnīcām un vietējo preču veikaliem. Santa Krusa atrodas divi no okeāna un līča atdalīti baseini, bet sauļoties ieteicams uz lielajiem akmeņiem pie ūdens šaurajā pludmalē vai betonētajā piekrastē uz sauļošanās krēsliem. Līcī ir vairāki tiltiņi, kur no vairāku metru augstuma var lēkt okeānā. Palmu ēna piedāvā atpūsties no saules. Santa Krusa piedāvā lielisku atpūtu ģimenēm ar bērniem ūdens atrakciju parkā, kas vienlaikus var uzņemt 1000 viesus. Tajā pieejamas daudzas atrakcijas maziem un lieliem ūdens mīļotājiem, kā arī atsevišķs bērnu baseins.
Pievienotā bilde ir no tūroperatora Novatours mājaslapas.
Kur nakšņot?