Trīs pasaules kontinentu – Eiropas, Āzijas un Āfrikas krustpunktā, Egejas jūras dienvidos atrodas Krētas sala.
Krēta ir lielākā Grieķijas sala un lieluma ziņā piektā lielākā sala Vidusjūrā pēc Sicīlijas, Sardīnijas, Korsikas un Kipras. Sala stiepjas 260 km garumā.
Tās ziemeļu piekrastē ir izvietojusies Krētas galvaspilsēta Hērakleja, kas sadala salu divos apgabalos – rietumu un austrumu.
Atšķirībā no Grieķijas kontinentālās daļas, Krētā nav lielu pilsētu – pamatā salas iedzīvotāji mitinās vairāk nekā 1 400 mazās pilsētiņās un ciematos. Katrs Krētas zemes pleķītis stāsta par salas bagāto vēsturi, kuras pirmsākumi meklējami daudzus gadsimtus atpakaļ. Ar salu saistīti daudzi sengrieķu mīti un leģendas, kuri tik cieši savijušies ar vēsturi, ka ir grūti noteikt, kur ir patiesība un kur izdomājums.
Tieši Krētas sala ir visu dievu tēva Zeva dzimtene. Šeit Krētas valdnieks Minoss dibināja savu vareno impēriju. Dzīvoja un strādāja Daidals, kurš Minosa uzdevumā uzcēla labirintu, kurā drosmīgais Tesejs uzvarēja Minotauru. Daži zinātnieki uzskata, ka Krēta ir viena no Atlantīdas drumslām, jo atlantu āriene, kādu to aprakstīja grieķu filozofs Platons, ir ļoti līdzīga Krētas pirmo iemītnieku izskatam: viņi bija liela auguma ar platu seju, gaišiem matiem un zilām acīm.
Saka, ka jūru un kalnus var mīlēt vienlaicīgi. Šajā ziņā Krēta ir ideāls mīlas objekts, jo kalni šeit izaug tieši no jūras. Grieķijas lielākā sala piedāvā tik daudz interesanta, ka ar vienu atvaļinājumu patiešām būs par maz. Krēta ir slavena ar Lassiti plakankalni, kur, kā vēsta leģenda, vienā no alām ir dzimis Zevs. Vēl tā slavena ar elpu aizraujošām kalnu grēdām, olīvkoku audzēm, Knosas pili, muzeju bagātībām, klosteriem un baznīcām. Ceļotājus aizrauj un valdzina mazo ciemu eksotiskā gaisotne, kuru veido ārēji ļoti mierīgie, bet dvēselē temperamentīgie vietējie iedzīvotāji.
Galvaspilsēta: Atēnas.
Valūta: eiro.
Valoda: Grieķu (Mūsu laikos grieķi mācās divas valodas – jaungrieķu un sengrieķu).
Reliģija: pareizticīgie. Vairākums cilvēku ir pareizticīgie.
Klimats: Salā ir ideāli apstākļi atpūtai, jo šeit ir vairāk kā 300 saulainu dienu gadā!
Retimnas reģions
Retimna. Šajā skaistajā pilsētā ar bagāto vēsturi var apskatīt labi saglabājušos venēciešu XVI gs. arhitektūras paraugus: Lielos vārtus, lodžiju, kura kādreiz kalpoja par atpūtas un tikšanās vietu Krētas aristokrātijai (šodien tur atrodas arheoloģijas muzejs), Rimondi strūklaku, cietoksni Poleokastras kalnā, no kura paveras brīnumaina pilsētas ainava. Senās turku mošejas piešķir vietai austrumniecisku kolorītu. Pilsētas krastmalā ir daudz mājīgu kafejnīcu un nacionālās tradīcijās veidotu tavernu. Adelianos Kamposa, Plataniasa. Tie ir nelieli kūrorti, kuri atrodas 2-8 km attālumā no Retimnas, blakus plašām pludmalēm ar skaistiem akmens līčiem. Pie pludmales atrodas grieķu tavernas, restorāni, kafejnīcas un suvenīru veikali. Visās šajās mazpilsētās ir autobusu savienojumi ar Retimnu. Skaleta atrodas 12 km attālumā no Retimnas. Šajā klusajā, idilliskajā ciematā darbojas daži bāri un tavernas, tāpat tur ir arī lieliska peldvieta ar skaistu pludmali. Sfakaki ir viens no mazāk pazīstamiem Retimnas piekrastes ciemiem. Tas pat nav īsts ciems. Sfakaki ir labi iekopta smilšu pludmale 10 km attālumā no Retimnas. Lai gan Sfakaki ir diezgan kluss ciems, pie pludmales atrodas daudz restorānu un bāru.
Hersonisas reģions
Kādreizējais zvejnieku ciemats, kurš atrodas 26 km attālumā uz austrumiem no Hēraklejas, pārtapis populārā atpūtas centrā. Tā ir viena no salas visaktīvākajām kūrorta vietām. Šeit atrodas viesnīcas, darbojas bāri, diskotēkas, tavernas, veikali. Te var uzspēlēt mini golfu vai izmēģināt savus spēkus kartingā. Blakus atrodas daži ūdens atrakciju parki. Netālu no centra atrodas kūrorta zona Anisara, kuru tūristi iecienījuši pateicoties tā tuvajai atrašanās vietai līdz izklaižu centriem un lieliskajām viesnīcām. Hersonisā un Anisarā ir ērta autobusu satiksme ar Hērakleju, Agios Nikolaos pilsētu un citām salas daļām. Guvesa. Tas ir omulīgs kūrorts, kas atrodas 8 km no Hersonisas. Guvesā ir vairāki krogi, restorāni, mājīgas kafejnīcas. Pludmalē iespējams nodarboties ar ūdens sporta veidiem. Analipsa. Tas ir ciemats, kas atrodas 6 km no Hersonisas, netālu no pludmales. Kūrortā ir daži krodziņi un suvenīru veikali. Tas ir piemērots klusu brīvdienu meklētājiem. Analipsā ir ērta autobusu satiksme ar Hersonisu un Hērakleju. Autobusu pieturas atrodas uz galvenā ceļa. Kokkini Hani atrodas 14 km uz austrumiem no Heraklionas. Kokkini Hani ir strauji attīstījusies galvenokārt tādēļ, ka tajā atrodas brīnišķīga pludmale, restorāni un krodziņi, no kuriem daudzi piedāvā ēdināšanu jūras krastā un pietiekamu izvēli ēdienkartē, lai apmierinātu visas gaumes. Kūrortā atrodas vairākas viesnīcas, daudzi bāri un kafejnīcas.
Elunda
Gleznains ceļš Krētas rietumkrastā ved uz bijušo zvejnieku ciematu, tagadējo kūrortu Elundu, kas atrodas līča krastā 11 km attālumā no Agios Nikolaosas un 70 km attālumā no salas galvaspilsētas un lidostas. Pilsēta sastāv no divām daļām: jaunās mūsdienīgās un vecās tradicionālās. Kūrorts ir viens no svarīgākajiem Austrumu Krētas tūrisma centriem. Šeit izvietotas daudzas izsmalcinātas un elegantas viesnīcas, darbojas neskaitāmi bāri, restorāni, suvenīru veikaliņi. No šejienes ar laivu var nokļūt līdz Spinalongas salai.
Agios Nikolaos
Mirabello klinšainā piekraste ar Agios Nikolaos pilsētiņu veido vienu no salas pievilcīgākajām vietām. Bez šaubām šī ir viena no visskaistākajām salas pilsētiņām, bez tam tā tiek uzskatīta par pašu modernāko Krētas kūrortu un tiek dēvēta par „Krētas San-Tropēzu”. Šeit pastāvīgi dzīvo 8 500 cilvēku, bet vasaras laikā iedzīvotāju skaits pieaug līdz 30 000. Kūrorts piedāvā visu, ko sirds vēlas: lielu skaitu tavernu, bāru un restorānu ar Krētas tradicionālajiem ēdieniem, pludmalēs – jūras kuterus un jahtas aktīvai atpūtai.
Agia Pelagia
Agia Pelagia ir mazs, omulīgs kūrorts Krētas ziemeļu krastā, kas atrodas 22 kilometru attālumā no Heraklionas. Pilsētas brīnišķīgā ainava joprojām ir gluži kā uz pastkartēm. Agia Pelagia ir kūrorts, kas atrodas jūras krastā, un šeit ir dažādi krogi, kafejnīcas, tirdzniecības centri, dažādi veikali un tūrisma centrs. Nakts dzīve kūrortā nav aktīva, tāpēc šī ir piemērota vieta mierīgai atpūtai pie jūras.
Amudara
Amudara ir 7 km gara smilšu pludmale, kas stiepjas no Hēraklejas rietumu gala līdz Linoperamatai netālu no Gazi ciema. Tā ir viegli sasniedzama ar vietējo autobusu. Pludmales smiltis ir smalkas un zeltainas un pludmale ir vairākus metrus plata un ieeja jūrā ir tīra un droša.
Malija- Stalida
Malija. Aiz Stalidas sākas Malijas ciems, kurš plaši pazīstams ar brīnišķīgajām pludmalēm un jautro kūrorta dzīvi. Malija atrodas 34 km attālumā no Hēraklejas un 8 km attālumā no Hersonisas ciemata. Šeit ir viss nepieciešamais patīkamas atpūtas baudīšanai: smilšains jūras krasts, daudz restorānu un viesnīcu, suvenīru veikaliņu. Šodien Malija ir labi pazīstama un iemīļota, it īpaši jauniešu vidū, atpūtas vieta ar daudziem restorāniem, veikaliem un naktsklubiem. Stalida. Tikai 8 km attālumā no Hersonisas ciemata, mājīga līča krastā atrodas jauka kūrorta vieta – Stalida. Uz šo ciematu no Hēraklejas ved kalnu ceļš, no kura paveras lielisks skats uz jūru, Dia salu un piekrastes mājiņām. Stalida ir neliels kūrorts, kur ir iespēja atrast visu nepieciešamo lieliskai atpūtai. Visas smilšainās pludmales garumā ir izvietotas daudzas tavernas, restorāni un veikaliņi. Šis modernais kūrorts atrodas blakus „izklaides paradīzei” Malijai. Stalidu iecienījuši skaistās smilšainās krasta līnijas, ērta izvietojuma, mājīgās atmosfēras dēļ. Ērta autobusu satiksme ar Hērakleju.
Sisi
Gleznaina pilseta Sissi juras krasta atrodas 45 kilometrus uz austrumiem no Heraklionas, Kretas austrumos. Šis idilliskais, pieticigais zvejnieku ciemats ir kluss kurorts, kur Jus varat patverties no dzives stresa, tas piedava baudit atputu un apskatit apkartni. Ja Jus velaties izbaudit nebijušu naktsdzivi Kreta, ballišu galvaspilseta Malia ir mazak neka stundas brauciena attaluma. Šeit Jus atradisiet vislabakos pilsetas naktsklubus, kuros Jus varesiet balleties lidz pat saullektam. Sissi atrodas ari netalu no ciema Knossos pilsetas tuvuma, kur Jus varat apmeklet mistiskas buves, piemeram, Minoanas pili.
Fodel
Fodeles ciems atrodas netālu no Agia Pelagia, 26 km uz rietumiem no Heraklionas, pazīstams kā gleznotāja Domenika Teotokopula (El Greco, grieķu lietus) dzimtā vieta un lieliska vieta ceļotājiem, kas meklē mierīgu atpūtu. Netālu no ciemata ir zilā karoga pludmale, kurai blakus ir Stavro rags austrumos un Kastelo kalni rietumos. Smilšainās pludmales rietumu daļa ir labāk aprīkota ar visu nepieciešamo atpūtai – saulessargiem, sauļošanās krēsliem, dušām, kafejnīcām un bāriem, kā arī ir iespējas nodarboties ar ūdens sporta aktivitātēm.
Hērakleja
Hērakleja ir Krētas galvaspilsēta, piektā lielākā Grieķijas pilsēta, kura ir saglabājusi senās Mīnoju civilizācijas pēdas. Pie vietējās ostas piestātnēm var redzēt kā mūsdienu lielos kruīza kuģus, tā arī mazās zvejnieku laivas. Pilsēta simboliski ir sadalīta divās daļās: jaunajā pilsētā – ar mūsdienīgiem veikaliem, parkiem un daudziem laukumiem un vecpilsētā – ar venēciešu strūklakām, lodžiju, tirgu un senām, skaistām ieliņām. Cilvēku pārpildītie pilsētas laukumi izgreznoti ar zaļiem apstādījumiem, acis priecē 1626. g. uzceltā grandiozā Morozini strūklaka. Lielu interesi piesaista arheoloģijas muzejs, kurš izvietots Brīvības laukumā – pašā pilsētas centrā. Šeit glabājas Knosas pils fresku oriģināli, daudzi pasaules līmeņa arheoloģiskie atradumi – sākot ar neolīta laikmetu un beidzot ar Romas impērijas laikiem. Muzejam ir daudz lielāka popularitāte, nekā pat Atēnu Nacionālajām muzejam. Hēraklejas Vēstures muzejs ir vēl viens objekts, kas jāapmeklē. Tajā glabājās divas ļoti pazīstamas El Greco gleznas.
Knosas pils
Tikai 5 km no Hēraklejas centra atrodas senās pilsētas Knosas pilsdrupas. Četrus tūkstošus gadu atpakaļ šeit bija Mīnoju kultūras galvaspilsēta – visas Eiropas civilizācijas šūpulis. Krētā ir tāda paruna: ja Jūs mēģināsiet pamest salu neapskatījuši Knosas pili, Jūs vienkārši no salas neizlaidīs. Mūsdienās tā, iespējams, ir tūristu visapmeklētākā vieta Krētā. Kādreizējā pils ar pieciem stāviem un 1 400 dažādas nozīmes istabām pēc savas uzbūves atgādina labirintu. Kā vēsta leģenda, šeit mitinājās mītiskais Minotaurs – pa pusei cilvēks, pa pusei vērsis. Lai pilsdrupu apmeklētājos kaut nedaudz radītu iespaidu, kā pils izskatījusies senatnē, Mīnoju civilizācijas pirmatklājējs, arheologs Arturs Evanss veica tās daļēju rekonstrukciju.
Gramvusa un Bali lagūna
Tā ir viena no skaistākajām lagūnām Krētā. Ir teikts, ka jūra šeit uzliesmo varavīksnes krāsās. Gramvusa ir sala ar bijušo venēciešu ostu. Mūsdienās cietoksnis ir pamests, to var sasniegt pa stāvām kāpnēm. Nepalaidiet garām iespēju nopeldēties debešķīgi skaistajos Bali lagūnas ūdeņos. Pat slavenie princis Čārlzs un princese Diāna šo lagūnu izvēlējās par sava medusmēneša vietu.
Spinalongas sala
No Krētas ziemeļaustrumu krasta ar kuģīti var pārcelties uz Spinalongas salu, kura atrodas Elundas līcī. Cietoksnis, kas dominē pāri salai, ir viens no košākajiem vēstures pieminekļiem Krētā, kas no ienaidniekiem sargāja seno Olundas pilsētu (mūslaiku Elundu). Sarāceņu laikos šeit no vajātājiem patvērās kristieši. Pilsētiņa ar mazu baznīcu un kapiem kļuva par piespiedu izsūtīšanas vietu nelaimīgajiem lepras slimniekiem, kur tie pavadīja atlikušā mūža daļu. Līdz 1955. g. šeit atradās pēdējā Eiropas spitālīgo kolonija.
Samārijas aiza
Īstu Krētas kalnu skaistumu var izjust tikai apmeklējot Samārijas aizu. Tiek lēsts, ka tā ir visgarākā Eiropā. Lai arī pārgājiens ilgst aptuveni 5 stundas, tas neliekas nogurdinošs, jo visapkārt paveras neaizmirstami skati. Samārijas aiza ir veidojusies 14 milj. gadu atpakaļ, kad upes gultne stiepās cauri klintīm. Tā izveidojās 18 km gara aiza, kuras platums dažās vietās nepārsniedz pat 3,5 m. Šī ir viena no mūsu planētas iespaidīgākajām vietām. Jums būs iespēja apskatīt Samārijas ciprešu mežu, šķērsot izžuvušās upes gultni un atsvaidzināties ar kristāldzidro kalnu avotu ūdeni. Tālāk pa akmeņainu taku Jūs nonāksiet pie Lībijas jūras krasta. Aizsargājamajās teritorijās mīt daudzu retu sugu zvēri un zaļo ap 450 augu šķirņu. Aiza ir atvērta tūristiem no 1.maija līdz 31.oktobrim.
Matala
Ja Jūs atrodaties Krētā, noteikti jāapmeklē nelielais, bet ļoti interesantais Matalas ciemats un pludmale. Stāvajās smilšainajās nogāzēs kā tumšas ēnas parādās alas. Senatnē (mūsu ēras 1.– 2. gs.) šeit apglabāja mirušos. Pagājušā gadsimta 60.gados šīs alas bija iecienījuši hipiji no visas pasaules. Atpūšoties smilšainajā pludmalē, var pavērot ciemata iedzīvotāju kluso dzīvi, pastaigāt pa šaurajām piejūras ieliņām un vērot laivu un kuģīšu līgano šūpošanos jūras viļņos.
Dikti alas
Austrumu Krēta – Lasiti plakankalne ir slavena ar savu virsotni pie Dikti alas. Ēzelīša mugurā vai kājām jūs varēsiet pacelties augsti kalnos un nokļūt Dikti alā, kur tek pazemes upe un atrodas daudz krāšņu stalaktītu un stalagmītu.
Elafonisi
Tā ir vēl viena no visskaistākajām pludmalēm, kas atrodas salas rietumu daļā. Ūdens ir tik sekls, ka unikālo smilšu salu var sasniegt ar kājām. Elafonisi tuvumā ir klosteris, kas nosaukts par “Zelta kāpņu klosteri”. Ir teikts, ka persona, kas šajā klosterī atradīs zelta kāpni, kļūs par svēto.
Atpūtas ilgums: 3, 4, 7, 10, 11, 14 naktis.
Ceļojumi pieejami no aprīļa līdz oktobrim.
Cena vienai personai ir sākot no 335,00 Eiro, ceļojot divatā.
Cenas ir atbilstošas izvēlētajai naktsmītnei ar konkrētu ēdināšanas veidu un numura tipu. Piedāvājuma cena var būt mainīga līdz tiek veikta rezervācija.
Ierodoties Krētas lidostā, Jūs sagaidīs gids un tālāk ar transfēru nonāksiet izvēlētajā viesnīcā.
Cenā iekļauts:
Lidojums Rīga – Krēta- Rīga
Nodokļi un nodevas;
Katram rokas bagāža 5 kg un nododamā bagāža līdz 20 kg;
Transfērs no lidostas uz viesnīcu un no viesnīcas uz lidostu;
Gids, kas sagaida lidostā, pavada un informē;
Dzīvošana izvēlētāja naktsmītnē ar atbilstošo ēdināšanas veidu un numura tipu.
Pievienotā bilde ir no tūroperatora Novatours mājaslapas.
Vēsture
Grieķija ir valsts, kur saplūst Austrumu un Rietumu kultūras, tā ir demokrātijas, mākslas un Olimpisko spēļu dzimtene. Antīkie grieķi savu zemi sauca par ‘’Ellādi’’ vai ‘’Ellasu’’. Ellāde bija sengrieķu civilizācija no III gs. līdz II gs. p.m.ē. Grieķijas vēsturē var izdalīt vismaz divus uzplaukuma periodus: pirmais – antīkā Grieķija, kas eksistēja līdz apvienošanai ar Romas impēriju 146.g.p.m.ē., un otrais, kurš ilga no mūsu ēras 395.g., kad Romas impērija sadalījās divās – Austrumu un Rietumu daļās, līdz 1453.g., kad turki iekaroja Austrumu (Bizantijas) impēriju. 1953.g. Grieķiju uzņēma NATO, bet 1981. g. tā pievienojās Eiropas Savienībai.
Darbalaiks
Privātie veikali strādā pēc pašu ieskatiem, visbiežāk no plkst. 10.00 līdz plkst. 22.00. Lielveikali darbojas līdz plkst. 21.00. Pusdienas pārtraukums (grieķu „siesta”) ilgst no plkst. 14.00 vai plkst. 15.00 līdz plkst. 17.00 vai attiecīgi līdz plkst. 18.00. Bankas strādā no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 8.00 līdz plkst. 14.00. Tūrisma sezonā vairums banku strādā arī pēcpusdienā.
Dzeramnauda
Ieteicams atstāt dzeramnaudu viesnīcas apkalpojošajam personālam. Bāros un restorānos dzeramnaudu atstāj apmēram 10% apmērā no rēķina summas.
Transports
Grieķijā ir attīstīta sabiedriskā transporta sistēma. Pilsētas autobusu biļetes var iegādāties kioskos vai pieturās, starppilsētu autobusos braukšanas biļetes var iegādāties pie vadītāja. Pilsētās ir pieejami taksometri. Lielākā daļa no tiem ir aprīkota ar skaitītājiem, kas darbojas dažādos cenu režīmos atkarībā no diennakts laika un nedēļas dienas. Vidēji 1 km cena ir 1 eiro.
Ierobežojumi
Stingri aizliegts filmēt un fotografēt stratēģiski svarīgus objektus un lidostas. Lai filmētu muzejos un baznīcās, dažkārt nepieciešama speciāla atļauja.
Dāvanas
Olīveļļa un garšvielas ‘’diktamus’’ – tā saucamās zāles pret visām slimībām.
Pievienotā bilde ir no tūroperatora Novatours mājaslapas.
Kur palikt?
Krētas salā tiek piedāvātas dažādas naktsmītnes- viesnīcas, villas un apartamenti. Ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko naktsmītni pēc atrašanās vietas, numura veida un ēdināšanas tipa.
Piecu zvaigžņu:
Četru zvaigžņu:
Trīs zvaigžņu:
Divu zvaigžņu: